Öğrencilerin Gözünden Üniversite ve Bölümler 1


Talha Ekrem Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği-3. Sınıf (27.07.2020) Kampüs konumu ve çevresi hakkında Düzce, yüzölçümü olarak küçük nüfus olarak da 400 bin küsur insanı barındıran bir şehirdir. Konum olarak İstanbul ve Ankara'ya eşit uzaklıktadır. Bu illerden gelen öğrenciler oldukça fazladır. Şehirde daha çok doğa aktiviteleri mevuttur. Şelaleleri ve kamp yerleri meşhurdur.

Düzce Üniversitesi benim gözümde sakin, olayların olmadığı, iyi bir rektöre sahip kendi halinde üniversitedir. Ana kampüs konum olarak merkeze 15-20 dk. uzaklıktadır. Kampüs çevresinde kafeler, eğlence mekanları ve karnınızı doyurabileceğiniz yerler mevcuttur. Kampüsün konum olarak avantajları merkeze çok uzak olmaması ve kendi içinde binaların birbirine çok uzak olmamasıdır. Çevresinde 1 erkek 1 kız olmak üzere öğrenci yurtları mevcuttur. Dezavantajı ise vize ve final zamanı veya tatil olduğu zaman otobüslerin çok dolu olmasıdır. Ek sefer açıldığını görmedim. Vize zamanı evlerine gitmek üzere terminallere doğru akın eden öğrencilere otobüs yetmiyor. 30-35 dakikada bir terminal otobüsü geliyor ancak o da çok dolu oluyor. Vize ve final zamanı 3-4 arkadaş bulup taksiyle terminale gitmek en iyi seçenektir. Başka çare kalmıyor çünkü. Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi hakkında Öncelikle Nisan 2020 tarihinde çıkan bildiride Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nin kapandığını ve tahminimce mühendislik fakültesi ile birleştiğini belirtmek isterim. Teknoloji fakültesini mühendislik fakültesinden ayıran en önemli özelliği teknoloji fakültesinde laboratuvarlarda uygulamalı öğretimin daha fazla olmasıdır. Mühendislik fakültesi daha çok teorik az pratik, teknoloji fakültesi ise az teorik çok pratik diyebiliriz. Hatta teknoloji fakültesinde 2 yaz stajı ve 1 dönem stajı zorunludur. Puan olarak mühendislik fakültesine oranla daha düşüktür. Bölüm hakkında... Ben teknoloji fakültesi bilgisayar mühendisi 3. sınıf öğrencisiyim. Bölümüm hakkında söyleyeceklerim ise şunlardır; Öncelikle bilgisayar ve elektroniğe merakınız olması lazım ve bu konuları sevmeniz lazım. Her mühendiste olması gerektiği gibi. Bunda da en başta bilgiye aç olmanız gerekiyor. Sürekli sorular sorup kendinize bir şeyler katmak için çabalamanız lazım. Eğer bunları yapmazsanız bölüm sıkıcı ve zor gelecektir. Kendinizi geliştirmeniz özellikle bu alanda çok önemlidir.

Zaman geçtikçe sürekli teknoloji alanında gelişmeler oluyor. Yeni yeni şeyler çıkıyor. Aslında bilmediğiniz çok şey olduğunu fark ediyorsunuz. Geleceğin mesleklerine biridir bu bilgisayarlar. Bunları öğrenmek her insanın yararınadır. Etrafımıza baktığımızda gördüğümüz her şey aslında bir bilgisayardır. Akıllı telefonlar, kameralar, trafik lambaları, akıllı gözlükler, akıllı evler, yapay zeka, güvenlik sistemleri, akıllı arabalar, otobüslerdeki kart sistemleri vs... Kısacası içinde elektrik ve mikrodenetleyici bulunan her sistem bir bilgisayardır ve bu sayılar gün geçtikçe artmaktadır. Bu artış yeni gelişmeler ve yeni teknolojilere kapı açar. Öğrenmenin sınırı yoktur. Sürekli kendinize bir şeyler katabilirsiniz. Hocalar hakkında Bizim bölümde gerçekten değerli ve işini iyi yapan hocalar kadar sadece ders anlatmış olmak için gelen, dersi size zorlaştıran ve sizi bezdiren hocalar da var. Hocalarınıza soru sorun sürekli bir şeyler öğrenmeye çalışın. Hocaların her şeyinden faydalanın. Genelde öğrenciyi severler yardımcı olurlar. Kariyer ve iş imkanı... Bilgisayar mühendisliği okuyan kişi sayısı ve mezunu çok fazla olduğundan iş bulmak zordur. Zaman geçtikçe bu bölümün değeri artmaktadır. Kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz o kadar çok iş bulma ihtimaliniz artar. Bilgisayar mühendisliğinin farklı farklı alanları vardır; Yazılım dilleri, Oyun programlama, mobil programlama, veri tabanı yönetimi, web tasarım, web programlama, robotik Kodlama, yapay zeka, veri yapıları, siber güvenlik vs.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kahve