Anksiyete


Anksiyete diğer adıyla kaygı bozukluğu, sürekli olarak olumsuz duygu ve düşünce içerisinde olma durumudur. Bu olumsuz duygular, endişe, korku, gerilim; olumsuz düşünceler ise geleceğe dair belirsizliğin yarattığı endişe, yaşanılan kötü bir olayı unutamama, sevilen bir kaybetme üzerine sürekli olarak dikkatin bu olaylarda olmadı, düşüncelerin bu olaylar dışında bir şeye yönlendirilememesi olabilir. Günlük yaşantımızda stresli olduğumuz zamanlar olabilir. Stres yaşayan her bireyde anksiyete bozukluğunun olduğunu söyleyemeyiz. Yaşanan kısa çaplı stresler normal karşılanabilir. Hatta beyin üzerine düşük dozlu anksiyetelerin olumlu etkileri bile olabilir. Örneğin sizin için önemli bir işi yapmak istemiyorsunuz ancak olayın sonucunu düşündünüz ve şu an yapmazsanız kötü sonuçlanacağıyla ilgili bir kaygı duydunuz. Bunun sonucunda da o işi yaptınız ve iyi sonuçlandı. Kısacası düşük dozda anksiyetenin harekete geçirme gibi olumlu bir etkisi de olabilir. Ancak uzamış anksiyeteler normal olarak nitelendirilemezler. Uzun süren, atlatılamayan kaygı bozukluklarında psikolojik destek almak en doğru yoldur. Anksiyetenin Nedenleri -Sevilen birinin kaybı -Çocukluk travmaları yaşanması -İstismara uğrayan bireylerin bu durumu aşamaması -Bireylerin çevresi tarafından dışlanması -Anksiyeteli bir aile bireyinin varlığı da nedenleri arasında yer alır. Çünkü anksiyete genetik geçişli bir rahatsızlıktır. Anksiyetede Risk Faktöleri Nelerdir? -Çocukluk döneminde yaşanılan istismar anksiyete riskini oldukça arttıran bir faktördür. -Özgüven eksikliği -Çevresi tarafından dışlanan ve kabul görmeyen bireyler -Genetik sebepler -Madde bağımlılığı Belirtileri Nelerdir:

-Huzursuz, gergin ve panik halinde hissetme -Ritim bozukluğu -Nefes darlığı -Aşırı terleme -Tremor (ellerde ve ayaklarda titreme) -Konsantrasyon problemleri -Uyku problemleri başlıca semptomlardan biridir. Anksiyete bozukluğunun birkaç türü vardır; Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu: Ortada bir neden yokken duyulan aşırı endişe ve gerginlik olarak tanımlanır. Panik Atak: yoğun, beklenmedik bir korku anında görülebilen bir durumdur. Kalp ritimlerinde hızlanma, aşırı terleme, göğüste sıkışma yahut ağrı gözlenebilir. Kalp krizi geçirdiğini düşündürecek birtakım semptomlar olabilir. Sosyal Anksiyete Bozukluğu: bireyin bulunduğu çevrenin onu kabullenmemesi, eleştirmesi, yargılaması, alay etmesi onu endişe duymaya ve strese yönlendirebilir. Fobiler, ayrılık kaygısı, gibi nedenler de anksiyeteye neden olabilir.

Anksiyete Tedavisi: Anksiyete bozukluğu yaşadığınızı düşündürecek semptom ve risk faktörlerine sahipseniz, bir psikiyatriste danışmanız ve destek almanız gerekebilir. Tedavisi genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi eş zamanlı uygulanır. Kendi başınıza atlatmanın oldukça zor iken bir hekim desteğiyle kolayca yenilebilecek bir hastalıktır.

Kaynakça: https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/anksiyete/#tani-yontemleri https://npistanbul.com/anksiyete-ne-demek#:~:text=Anksiyete%20Nedir%3F,ve%20endi%C5%9Fe%20duymaya%20anksiyete%20denir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Parkinson

Demans