• Rigel

Eskideniz


Biz eskiyiz

Evet eskideniz

Bu eskiliği şimdide görmek; evet şu anı, hakkım olandan yüzlerce sene öncesi olarak görmek ve bunu yaşamak zorunluluğu hiçbir şiir hiçbir kilam ile resmedilemez.

Şöyle ki Birinci Dünya Savaşı’nı ya da herhangi bir zafer kıyımını okuduğumuzda adına eskiden der ve öyle görürüz. Peki yaşadığı şu ana eskiden adını koyarsa bir insan hali ne olur?


Nerden geldiğimi bilmiyorum ama gelecekten geldiğini, üstün olduğunu düşünen insanların olduğu bir geçmişe geldiğim muhakkak. Ve zamanı da farklı olarak çember şeklinde düşünürsek birbirinden ayrı geçmiş ve gelecek olma zorunluluğu olmaz. Bütün bir yaşam bizim doğal varlığımız zevklerimiz, hatalarımız ve en önemlisi yalanlarımız sonucu oluşan siyah beyaz, tiksinç bir geçmişten ibaret. Yalnızca sıradaki geçmiş olma misyonunu aşmadıkça gelecek, hiçbir kutsallık ifade edemez hatta cennetler de bu sebepten hep dünya ve zaman dışındadır. Gelecek yoksa değişim de yoktur ve sonuç olarak hiçbir zaman, bütün insanların aydın olduğu bir saniye dahi yaşanmayacaktır.


Bu yüzden sürekli bir şeylerin geçmişinde gibi hissetme sebebimin tek açıklaması düşünsel olarak zaman çemberinin dışında olmakla yapılabilir. Ve inanın şöyle bakındığımda cennet göremiyorum.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör