Kızıma Mektup


Canım kızım mektubunu aldım. Parmaklıklar ardına girdikten sonra sizinle hiç görüşmeyeceğime söz vermiştim. Anladım ki bu büyük bir hataymış. Senin o çocuk kalbini babandan mahrum etmeye hakkım yokmuş. Sana gerçekleri anlatırsam, tüm bunların neden olduğunu bilirsen belki beni affedersin. Canım kızım mektubunu aldım. Parmaklıklar ardına girdikten sonra sizinle hiç görüşmeyeceğime söz vermiştim. Anladım ki bu büyük bir hataymış. Senin o çocuk kalbini babandan mahrum etmeye hakkım yokmuş. Sana gerçekleri anlatırsam, tüm bunların neden olduğunu bilirsen belki beni affedersin.

Ben bir yanlış anlaşılma sonucu ağır cezaya mahkum edildim kızım. Bu parmaklıklar ardından çıkmam imkansız. Masumum ama bunun anlaşılması yıllar alabilir; benim, senin yıllarını alır ve belki de buna zamanım yetmez. Çok üzüldüğünü ve beni özlediğini biliyorum. Beni kelepçeleyip götürdükleri gün arkama dönüp son kez yüzüne bakamadım. Suçsuz olamama rağmen yapamadım bunu. Bir çocuk için kelepçelenmiş bir baba suçsuz da olsa hayatının en kötü anısıdır. Benim ellerime vurulan o kelepçenin senin hayatına, geçmiş güzel anılarımıza, gelecek güzel umutlara vurulmuş bir kelepçe olduğunu biliyorum. Özür dilerim kızım. Sessizce gidişimi izlersen suçlu olduğumu düşünür ve benden ümidini kesersin diye düşündüm. Çünkü dönüp bakarsam yüzümdeki yaşları görürdün ve benim suçsuzluğumu savunurdun. Yıllarca arkasını bırakmazdın bu olayın. Ben gittiğimde çocuktun ama elbet büyüyecektin ve adliye koridorlarında babanın masumluğunu kanıtlamaya çalışırken kendi hayatını bir köşeye atmandan korktum. Varsın kızım beni suçlu bilsin, benden nefret etsin, beni unutsun. Unutmalıydın beni, gelmemi umut etme diye hiç görüşmek istemedim seninle. Hiç çıkmamak üzere sürüldüm ben bu parmaklıklar ardına. Ben yokum kızım, ben öldüm. Ölü bir adamı belki bir gün parmaklıklar ardından çıkar gelir diye bekleme istedim. Beni unut istedim. Sakın, sanma ki ben seni unuttum. O gün geri dönmeyişimin bir sebebi daha vardı. Biliyorum ki o gün arkamdan çok ağladın. Seni benim ardımdan ağlarken hatırlamak istemedim. Bu hayatta en mutlu olduğum an seni kucağıma aldığım, senin baban olduğum andı. Senin baban olmak bu hayatın bana verdiği büyük bir armağan. Yorgun argın eve geldiğim günlerde beni kapının ardında tatlı telaşla bekleyişinle, sonrasında bana sıkıca sarılışınla, bayram sabahı bayramlıklarını giyip pencereden bayram namazından dönmemi sabırsızlıkla bekleyişinle, bayram sofrasındaki bana bayram hediyesi olan gülüşün, neşenle hatırlıyorum. Özlüyorum, çok özlüyorum o mutlu günlerimizi. Televizyon karşısında uyuya kaldığımda küçük bedenin ama o koca yüreğinle üstümü örterdin. Evet uyanıktım ve o an kalbim sevginle ısınırdı.

Baba evin direğidir. Sabah erkenden herkes uyurken işe gidip sabah kahvaltılarını kaçırsa da işten geç çıkıp akşam yemeğine yetişemese de bazı bayramlar uzakta olsa da işten gelip yorgun bir şekilde televizyon karşısında uyuya kalsa da baba o evi ayakta tutan direktir. Evin köşesindeki o koltukta o evde olsa da olmasa da oturur. Ruhu ordadır, o evin babası vardır ve ordadır. Ama ben gelmemek üzere gittim. Evimiz yıkılmasın istedim. Her biriniz kendi ayaklarınızın üzerinde dursun, her biriniz beni unutsun ki dimdik geleceğe baksın kendi hayatlarınızı kurun, hep birlikte evimizi ayakta tutun istedim. Mektubundan sonra anlıyorum ki hata yapmışım. Babalar da hata yapar. Ben senin o minik kalbinin ne kadar büyük olduğunu bilememişim. Beni hemen unutacağı sanmıştım. Ben babanı senin kalbinden çıkarmaya çalışırken meğer sen beni kalbinin baş köşesine oturtmuşsun. Ben yüzümü görmezsen vazgeçersin sanmıştım ama sen son kez göremediğin o yüzün hayallerini kurmuşsun. Ben kalbinden bir gün gelme umudumu sökmeye çalışırken sen camın kenarında gelişimi hayal etmişsin. Özür dilerim kızım. Beni unutmanı sağlamaya çalışırken seni tamamen babasız bırakıyormuşum meğer. Babalar evlatlarının iyiliği için ölü bir adam sayılmayı bile göze alır ama ben artık ölü bir adam olmak istemiyorum. Tekrar senin gözlerinin içine bakabilen baban olmak istiyorum. Bu sefer kapının ardında ben bekliyorum. Çok bekletme olur mu?


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör